Müsli tyčinkyNejsou to všechno jen slisované vločky s trochou ovoce či ořechů. Jsou mezi nimi velké rozdíly. Některým tyčinkám totiž vévodí cukr a tuk a jestli hubnete, měli byste se takovým raději vyhnout. Müsli tyčinky bývaly hitem na hubnutí kolem roku 1995. V posledních letech však jejich dřívější sláva uhasíná. Mnoho lidí už dnes ví, že po nich nezhubnou. Tvrdí to alespoň doktorka Václava Kunová ze Společnosti pro výživu. Přesto však jejich občasné zařazení do jídelníčku nezavrhuje. “Pokud držíte dietu, je dobré mít u sebe jednu ,záchrannou‘ tyčinku pro případ nečekaného hladu, kdy nemáte po ruce vhodnější potraviny.”

Sacharidy jsou základní částí v rostlinných i živočišných organismech. Vitamíny a minerály jsou důležitá složka potravy. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Hubnutí zdravě, efektně a s úsměvem. Kvalitní sportovní výživa a suplementy pro Vaši vysněnou postavu.

Maximálně jednou denně

Že vám dvě nebo tři pětadvacetigramové tyčinky za den neuškodí? Dost možná, pokud nemáte problémy s váhou. Jestliže se však snažíte hubnout nebo jen nepřibrat, měli byste si dopřát nejvýše jednu denně. Platí to však pouze tehdy, pokud intenzivně cvičíte. V opačném případě je i jedna za den příliš. “Pokud necvičíte, je v pořádku pouze jedna tyčinka za týden. V případě, že si k ní dáte bílý jogurt nebo mléko, můžete si ji dopřát i třikrát týdně. Bílkoviny v mléčných výrobcích vás totiž více zasytí a nebudete mít za chvíli chuť zase něco sníst,” říká Václava Kunová. Müsli tyčinku byste si však nikdy neměli dávat po večeři, když dostanete chuť na sladké.

Co je to glykemický index

Glykemický index se určuje podle množství cukrů (sacharidů) v potravině – čím méně, tím lépe. Jídlo s nízkým indexem lépe zažene hlad a nezvyšuje riziko ukládání tuků. Proto jsou vhodnější ovesné müsli tyčinky, které mají nižší glykemický index než cereální z obilovin, kukuřice či rýže. V takovém případě je vhodnější jogurt slazený náhradním sladidlem nebo jedna kostička kvalitní hořké čokolády.Sledujte energii a hmotnost tyčinek

Při výběru müsli nebo jiných cereálních tyčinek byste se měli orientovat podle energetické hodnoty na 100 gramů, což vám umožní jednoduché porovnání výrobků mezi sebou. Stejně důležitá je i gramáž tyčinky. Čím menší má váhu, tím menší energetickou hodnotu má, ale také méně zaplní žaludek. Problematický často bývá i vysoký obsah sacharidů, zejména cukru. Naopak z tuků strach mít nemusíte. Müsli a jim podobné proteinové tyčinky ho většinou příliš neobsahují.

Když müsli, tak bez polevy

Při výběru se vyhněte tyčinkám s polevou. Ta u některých výrobků činí až třetinu hmotnosti a navíc zvyšuje energetickou hodnotu přibližně o 20 procent. “Polevy se vyrábějí z cukru – toho je hmotnostně nejvíce. Další složkou je rostlinný tuk, bohužel většinou ztužený, který nedělá tělu dobře,” upozorňuje Václava Kunová. “A pokud jde o tyčinky v jogurtové polevě, měli byste vědět, že se skutečným jogurtem toho mají málo společného. Poleva obsahuje spíše jogurtové aroma. Sušeného jogurtu v ní bývá velmi malé množství.”

Müsli tyčinka je lepší než čokoláda

Fitness trenér Petr Vanický radí: Jen velmi malá část populace (většinou muži) nemá ráda sladkosti, cukrovinky a moučníky, zkrátka vše, co obsahuje cukr. Všichni ale víme, že bychom měli jejich konzumaci omezovat především kvůli vysoké kalorické hodnotě. Kombinace sacharidů a tuku (jejichž množství je v pokrmu většinou nadměrné) je nejlepší cestou, jak si vypěstovat nadváhu. Lze ale mlsat, aniž bychom se museli obávat kil na víc? Spoustu z nás napadnou, v současnosti tolik propagované, müsli tyčinky. V obchodech jsou jich plné regály a zákazník má možnost vybrat si z mnoha druhů, značek i chuťových variant. Jak se v nich vyznat? Pro koho jsou které vhodné? Lze je používat i v rámci redukční diety? Na tyto otázky jsme se zeptali fitness trenéra Petra Vanického, který se zabývá výživou a tvorbou jídelníčků pro své klienty již několik let.

Z čeho se tyčinky vyrábějí a jaké živiny obsahují?

Většina müsli tyčinek v tuzemských obchodech je vyrobena z mixu ovesných, sójových a pšeničných vloček, extrudované kukuřice a rýže, pšeničných klíčků, amarantu, sušených jablek a dalšího sušeného ovoce, rozinek, lískových oříšků, rostlinného tuku a lecitinu. Spojovacím materiálem je maltózový sirup. Některé obsahují cukr nebo med, jiné doslazovány nejsou. To je velmi důležité především pro diabetiky a osoby, které si hlídají váhu. Proto doporučuji vždy velmi pečlivě sledovat a číst přesné složení výrobku. Na každém výrobku musí být uvedena i kalorická hodnota výrobku a poměr jednotlivých složek, tedy – tuků, cukrů a bílkovin. Jejich množství se může u jednotlivých druhů i značek velice lišit. Mezi alergiky je mnoho lidí, kteří nemohou jíst oříšky a jejich konzumace u nich vyvolá silnou reakci, i pro ně tedy platí upozornění pečlivě sledovat složení tyčinky.

Jaké druhy nabízí obchod?

V posledních letech se nabídka velmi rozšířila a každý si může vy brat podle svých chuťových zálib, ale i v závislosti na zdravotním stavu či dietě. Nejznámějšími výrobci müsli tyčinek jsou firmy Pragosoja, Úsovsko, a. s., Rupa a Ekofrukt. Zákazníci se mohou rozhodnout pro čistě ovocné tyčinky, s polevou (čokoládovou nebo jogurtovou) nebo obohacené o různé vitaminy, minerály či jiné doplňky výživy (např. L-karnitin, guaranu – látky podporující spalování tuků).

V čem vidíte největší význam müsli tyčinek?

Především ve vysokém obsahu vlákniny. Ta je potřebná pro správnou činnost trávicího systému. Přispívá k tomu, že člověk nepřibývá na váze, není ohrožován vysokým krevním tlakem, vysokou koncentrací cholesterolu v krvi, urychluje peristaltiku střev a tím působí i proti rakovině tlustého střeva. Navíc dodává pocit sytosti.

Lze říci, že müsli tyčinka je “dietní” pochoutkou, kterou můžeme zařadit do jídelníčku i v rámci redukční stravy?

Nízkokalorickou potravinou rozhodně není, stačí se podívat na energetickou hodnotu a snadno zjistíme, že její množství je jen nepatrně menší než u klasických cukrovinek. To se týká i množství tuků. Určitě je ale lepší sníst ke svačině jednu müsli tyčinku o hmotnosti 25 g než stejné množství čokolády či sušenek. Je třeba si uvědomit, že müsli tyčinka obsahuje především cukry, které se do krve uvolňují pomaleji, a proto nám pocit sytosti vydrží déle. Navíc je zde již zmiňovaná vláknina. Také obsah vitaminů a minerálních látek je u müsli tyčinky vyšší. Osoby, které si hlídají váhu, by si měly vybírat tyčinky bez polev, s žádným nebo jen nízkým obsahem oříšků a s co největším podílem ovocné složky. Některé druhy již přímo v názvu nesou určení pro redukční dietu.

Pro koho jsou nejvhodnější?

Müsli tyčinky jsou příkladem zdravého složení stravy. Jejich cílem není nahrazovat hlavní jídla, ale jsou jejich vhodným doplňkem. Jejich kalorická hodnota se pohybuje od 300 do 800 kJ, to je množství, které bychom měli sníst mezi hlavními jídly. Výborné jsou především pro děti, sportovce či osoby vykonávající fyzickou práci. Pomáhají při zácpě a v prevenci proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině tlustého střeva. Pro obézní je možno je doporučit jako “menší zlo” proti klasickým cukrovinkám, pokud je přepadne chuť na sladké. Vždy je však nutné přihlédnout k jejich kalorické hodnotě. Müsli tyčinky bez polevy můžeme doporučit i diabetikům 1. typu, kteří se léčí intenzifikovaným inzulínovým režimem, jsou zcela kompenzováni a mohou mít tzv. liberalizovanou dietu. Lze je doporučit místo jídla o hodnotě 20 g sacharidů. Diabetik by se měl hodinu po jídle přesvědčit o hodnotě své glykémie.

Nabídka proteinových tyčinek v internetovém obchodě »


Reklama:


Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše dokonalé zdraví.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!